16.06.2024 03:48:51
Nawigacja
O Stowarzyszeniu
Statut Stowarzyszenia
Zarząd i Członkowie
Deklaracja
Odznaka Absolwenta

Absolwenci Szkół od A do F
Absolwenci Szkół od G do L
Absolwenci Szkól od Ł do R
Absolwenci Szkół od S do W
Absolwenci Szkół od Z do Ż

Najpopularniejsze tematy
Najnowsze fotki w galerii
Ostatnie komentarze
Ostatnio na forum

Wyszukaj
Regulamin strony
Kadra Pedagogiczna
Internat
Statki Szkolne - załogi
Fundusze Pamięci
Izba Pamięci
Składki członkowskie 2016
Składki członkowskie 2017
Składki członkowskie 2019
Ostatnie artykuły
Technikum Żeglugi Śr...
Bractwo Mokrego Pokł...
Spotkanie 18.11.2017
Zjazd
KNAGA - inne określe...
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

30/05/2022 15:24
Stasiu, przed każdym ze zjazdów tak było - przed każdym...Ani Twoja, ani Warszego rocznika to wina, bo z a w s z e byliście najliczniejsi(!) Pozdrawiam :-)

30/05/2022 14:24
Myślę ze liczba chętnych do uczestnictwa w Zjeździe jest tak mała gdyż część kolegów przyjęła metodę wyczekiwania będzie " dłuższa Lista" to ja tez się zapisze a to związuje ręce organizator

30/05/2022 13:40
Zjazd 75 leci powstania szkoły to nie tylko ważna uroczystość ale okazja do spotkania kolegów w murach Naszej szkoły gdzie spędziliśmy piękne młodzieńcze lata. Pozdrawiam kolegów i myślę ze będzie nas

29/05/2022 13:25
...dociekać i dopytywać, a 75 Lecie, to wyjątkowa rocznica. Niektórzy pokonają setki kilometrów, by w nim uczestniczyć. Pozdrawiam :-)

29/05/2022 13:23
Administratorów/or
ganizatorów proszę o odniesienie do mojego komentarza - pod postem o najbliższym Zjeździe /do którego pozostało kilkanaście dni/. Sami uczestnicy nie mają, jak widać smiałości, by do

WIECZNA WACHTA JERZEGO BARTOSZKA
Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o śmierci w dniu 10 marca 2022 r. JERZEGO BARTOSZKA - absolwenta Technikum Żeglugi Śródlądowej i Uniwersytetu Wrocławskiego. Po maturze w 1966 r. rozpoczął pracę w PP Żegluga na Odrze, pływał na TUR 018, w 1971 r. podejmuje się nauczania w T.Ż.Ś. jako nauczyciel przedmiotów zawodowych. Wykładowca nawigacji, locji i teorii prowadzenia statku. W swoim Technikum uczył do 2005 r. Wiele lat był przewodniczącym Terenowej Komisji Egzaminacyjnej przy Dyrektorze Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Bardzo ceniony i lubiany nauczyciel przez uczniów TŻŚ i kolegów marynarzy śródlądowych. O śmierci Jurka zawiadomiła jego żona, wg informacji rodziny pogrzeb odbędzie się 18 marca (piątek) 2022 r. o godz. 14,00 na Cmentarzu Osobowickim.
Rodzinie i jego najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia!
CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
W imieniu Zarządu: Waldemar Rybicki – Prezes Stowarzyszenia TŻŚ.
75 LAT SZKOLNICTWA ŻEGLUGOWEGO WE WROCŁAWIU
Po drugiej wojnie światowej nieco uszczuplona Polska przesunęła się do Odry i Nysy Łużyckiej a w okolicach Szczecina zajęła kawałek lewego jej brzegu z kilkoma miejscowościami jak: Kołbaskowo, Police, Trzebież, Nowe Warpno. Początki wymiany towarowej z naszym „wyzwolicielem” miały charakter gospodarki „wojennej”, tak więc Odrą płynęły głównie łupy wojenne. Rosjanie z terenów wywozili całe fabryki i wszystko, co się dało zdemontować traktowali, jako „trofiejne” transportowali statkami i koleją do ZSRR. W dniu 28 maja 1945 roku ZSRR przekazał Polsce 25 holowników, 3 barki motorowe, 6 barek parowych i około 80 barek bez napędu, z czego po wyremontowaniu część zarekwirowano. Następnie 29 października 1945 roku zawarto umowę pomiędzy ZSRR a Polską o podziale statków zatopionych w polskich portach i akwenach rzecznych. Rosjanie zarekwirowali praktycznie wszystkie utrzymujące się na wodzie statki a także te wydobyte. Wojna się skończyła nastąpił wolny rozruch gospodarki, więc polskie władze postanowiły wykorzystać gotową odrzańską drogę wodną, jako tani sposób na eksport węgla. Mieliśmy „czarne złoto” na Śląsku, na które był zbyt i to za dewizy. Otrzymaliśmy gotowe dodatkowe okno na świat Port Szczecin – Świnoujście. Pierwszy rejs polskiego statku odbył się 19 sierpnia 1945 r. wyruszył na trasę z Koźla do Wrocławia pierwszy polski zestaw holowany załadowany 1000 t węgla. Brakowało wykwalifikowanej kadry, która mogłaby przewozić barkami ładunki jak: węgiel, rudę, zboże, apatyty, fosforyty i inne. W górnym biegu Odry od Koźla, Krapkowic do Dobrzenia mieszkali ślązacy – marynarze śródlądowi zwani „łodziarzami” o dużym doświadczeniu żeglugowym na Odrze, jednak nie była to wystarczająca kadra do obsadzenia całości taboru pływającego. Wprawdzie „Żegluga na Wiśle" miała pewne rezerwy w doświadczonych załogach, jednak byli to marynarze i pracownicy z z rejonów Płocka, Nieszawy, Bydgoszczy, Torunia i Gdańska, którzy mieli swoje barki i pływali głównie po Wiśle, Brdzie, Noteci i Warcie, natomiast nie mieli znajomości odrzańskiego szlaku wodnego. Nie mniej jednak część rodzin szyperskich przeniosła się wraz ze swoimi barkami na Odrę. Byli to Zenon Hinze, Burnicki, Floryn, Wilgórscy, Szmidt i wielu innych. To jednak nie rozwiązało problemów i Komisariat na początku 1946 r. miał duże trudności w wywozie ze Śląska węgla, nie mógł samodzielnie sprostać oczekiwaniom przemysłu.
W dniu 11 maja 1946 roku powołano Spółkę Akcyjną „Polska Żegluga na Odrze” z siedzibą we Wrocławiu. Dyrekcja Spółki zdając sobie sprawę, że wybudowanie statku to kwestia miesięcy, natomiast wyszkolenie pełnowartościowej załogi wymaga kilku lat, 24 października 1946 r. Rada Główna Polskiej Żeglugi na Odrze we Wrocławiu podjęła decyzję o utworzeniu Szkoły Żeglugi Śródlądowej, organizatorem został Antoni Gregorkiewicz. Egzaminy odbywały się w kilku grupach, w dniach 6 – 13 lutego 1947 r. z j. polskiego i matematyki, wszystkich poddano badaniom lekarskim. Młodzież przybyłą na egzaminy zakwaterowano w salach bez szyb, a na podłodze leżało jeszcze sporo gruzu. Kilka godzin wytężonej pracy, pokój nabrał właściwego wyglądu i można było napalić w piecu. Do szkoły przyjęto 85 uczniów spośród 144 kandydatów na dwa kierunki, nawigacyjny – 42 i mechaniczny – 43. Do internatu zakwalifikowano 65 uczniów, z warunkiem odpracowania 5 lat po ukończeniu szkoły w Polskiej Żegludze na Odrze. Jej tymczasowa siedziba mieściła się przy ul. Na Grobli 30/32. Antonii Gregorkiewicz był jej pierwszym dyrektorem, obowiązki te pełnił do 15 czerwca 1953. Pracował też w Dyrekcji Dolnośląskiej Żeglugi na Odrze. W porozumieniu z Kuratorium Okręgu Szkolnego w dniu 23 lutego 1947 r. oficjalnie otwarto i rozpoczęto naukę w Dwuletniej Szkole Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu pod zarządem Spółki (następnie Państwowej Żeglugi na Odrze). Do klasy pierwszej przyjmowano młodzież z ukończoną siedmioklasową szkołą podstawową, w wieku 15—18 lat. Pierwszeństwo miały dzieci z rodzin szyperskich.
Po wojnie, w roku 1946 Prywatna Szkoła Żeglugi Śródlądowej w Warszawie wznowiła także swoją działalność. Później przeniesiono ją do Elbląga, którą już po roku Ministerstwo Oświaty podnosi do stopnia organizacyjnego szkoły trzyletniej. Od stycznia 1950 r. szkoła przechodzi pod zarząd Ministerstwa Komunikacji, już jako Państwowa Szkoła Żeglugi Śródlądowej. Wydział mechaniczny tej szkoły zlokalizowano we Wrocławiu, natomiast wydział nawigacyjny najpierw mieścił się w Elblągu, a od 1953 r. przeniesiono go również do Wrocławia. Ostatni absolwenci pierwszej Zasadniczej Szkoły Żeglugi Śródlądowej opuścili mury szkolne latem 1954 roku. W styczniu 1953 r., decyzją Ministerstwa Żeglugi przekształcono w szkołę średnią podległą temu ministerstwu kształcącą młodzież dla branży żeglugowej już, jako Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu.
POSIEDZENIE ZARZĄDU STOWARZYSZENIA TŻŚ 19.02.2022ROK
Na pływającym Odra Centrum w dniu 19.02.2022 r. odbyło się spotkanie Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ. Tematyka spotkania: sprawozdanie Prezesa Zarządu z działalności Zarządu, informacje o propozycjach Ministra Infrastruktury współpracy ze Stowarzyszeniem w sprawach:
- udziału w organizacji Kongresu Żeglugi Śródlądowej,
- udział w przygotowaniach i przeprowadzenie obchodów Święta Marynarza Żeglugi Śródlądowej na początku lipca 2022 r.,
- obchody 75-lecia Szkoły Żeglugi Śródlądowej w Polsce,
- zjazd absolwentów - miejsce i termin,
- powołanie komitetu organizacyjnego zjazdu,
- walny zjazd delegatów Stowarzyszenia - wybór Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ.

Zarząd podjął stosowne uchwały w/w sprawach, które zostaną ogłoszone poprzez publikację protokołu z posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ.:
PROTOKÓŁ
z posiedzenia Zarządu Stowarzyszenia TŻŚ.
Spotkanie członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej oraz zaproszonych gości odbyło się w dniu 19.02.2022
Miejsce spotkania - Odra Centrum we Wrocławiu.
Udział w spotkaniu wzięły osoby wpisane na liście obecności /w załączeniu/
Porządek obrad został przyjęty przez aklamację. Omówiono następujące zagadnienia;
1. Ustalenie kworum; liczba członków zarządu 4 osoby spełniła wymogi formalno-prawne co do ważności podejmowanych podczas obrad decyzji.
2. Sprawozdanie z działalności za okres od ostatniego spotkani.
Prezes przedstawił informacje na temat działalności Stow. od ostatniego spotkania Zarządu
3. Przekazanie przez Prezesa informacji o propozycjach Ministerstwa Infrastruktury dotyczących dalszej współpracy ze stowarzyszeniem;
--udział w organizacji Kongresu Żeglugi Śródlądowej
--udział w przygotowaniach i przeprowadzeniu obchodów Święta Marynarza Żeglugi Śródlądowej
- Lipiec 2022,
Przyjęto stanowisko, że stowarzyszenie włączy się w organizację przedstawionych imprez. Przedyskutowano możliwe zmiany w statucie, które mogą być przyjęte na Zjeździe Walnym podczas planowanego w czerwcu 2022 zjazdu absolwentów z okazji 75-lecia szkoły. W związku z faktem, że stowarzyszenie nie może prowadzić działalności gospodarczej ramy współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, w tym dofinansowanie, powinny być określone i przedstawione przez ten organ.
4. 75 rocznica powstania/założenia/ szkoły żeglugi śródlądowej w Polsce;
--zjazd absolwentów –miejsce i termin,
--Walny Zjazd delegatów Stowarzyszenia – wybór Zarządu,
--powołanie Komitetu Organizacyjnego Zjazdu,
Przez aklamację ustalono, że zjazd absolwentów odbędzie się dnia 18.06.2022 przy ul. Brucknera 10 we Wrocławiu. W związku z przypadającą 75-tą rocznicą powstania szkoły żeglugi śródlądowej, obecna na zebraniu Pani Iwona Bednarz dyr. istniejącej szkoły we Wrocławiu zadeklarowała udział uczniów w tegorocznych obchodach. W programie przewidziano m. innymi oglądanie remontowanego statku szkolnego Westerplatte II.
Powołano Komitet Organizacyjny Zjazdu, w skład którego weszli; Waldemar Rybicki, Józef Czech, Witold Lechowicz, Zbigniew Priebe, Władysław Wąsik , Iwona Bednarz, Jerzy Misztal oraz wspomagający; Henryk Pierchała i Janusz Fąfara.
Ustalono, że ze względu na sytuację pandemiczną sprawa balu absolwentów będzie rozważana na bieżąco.
5. Informacja w sprawie dystrybucji znaczków absolwenta; do zamówionych znaczków w cenie 50 zł wpłaconych na konto stowarzyszenia , zamawiający opłaci opłatę pocztową za pobraniem przy ich odbiorze.
6. Sprawy różne.
Prezes poinformował, że sala tradycji przy ul. Brucknera 10 oraz opłacana salka w internacie jako statutowa siedziba funkcjonują na dotychczasowych zasadach.
Funkcjonującej obecnie szkoły /TŻŚ/ na razie, do września, nie uda się przenieść do budynku przy ul. Parkowej we Wrocławiu.
Dyrektorka szkoły poinformowała, że w tym roku pierwsi absolwenci przystąpią do egzaminu maturalnego. Osób tych będzie 16. Poruszono temat nadania szkole imienia patrona. Stwierdzono, że nastąpi to po przeprowadzce do nowego obiektu.
7. Termin następnego spotkania . Nie ustalono. Spotkanie zakończono.
Protokołował: Józef Czech


W posiedzeniu Zarządu uczestniczyła Iwona Bednarz - zastępca Dyrektora TŻŚ. W posiedzeniu także uczestniczyli czynnie członkowie Bractwa Mokrego Pokładu jako wspierający obserwatorzy obrad.
Izba pamięci TŻŚ w budynku przy ul. Brucknera 10 we Wrocławiu
Uprzejmie informuję zainteresowanych wizytą w Izbie pamięci, że odwiedzanie tej izby może nastąpić po uprzednim uzgodnieniu terminu wizyty pod numerem telefonu: 607 584 533. Uzgodnienie terminu powinno nastąpić minimum 7 dni przed planowaną wizytą. Wizyty mogą się odbywać poza godzinami lekcyjnymi. Wejście do budynku szkoły odbywa się jedynie za zgodą portiera i Dyrekcji Szkoły.
Waldemar Rybicki - Prezes Stowarzyszenia TŻŚ
WIECZNA WACHTA - ANDRZEJA SZAFRAŃSKIEGO


Szafrański Andrzej - Absolwent Wyższej Szkoły Transportu Morskiego, vice dyrektor Zjednoczenia Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu oraz długoletni dyrektor Żeglugi na Odrze. Współtwórca idei i działań na rzecz Muzeum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu w latach ’80. Bardzo blisko współpracował z dyrektorem Tadeuszem Cieślą w zakresie kształcenia kadr dla żeglugi, najchętniej zatrudniał absolwentów TŻŚ we Wrocławiu. Za jego czasów Żegluga na Odrze przewoziła najwięcej ładunków na Odrzańskim Szlaku Wodnym, za co należy się uznanie i szacunek!

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!
WALDEMAR RYBICKI PREZES STOWARZYSZENIA TŻŚ
Odznaka Absolwenta
Informacje o możliwości zakupu ODZNAKI ABSOLWENCKIEJ : cena za 1 odznakę wynosi 50 złotych, które wpłacamy na konto Stowarzyszenia z dopiskiem Odznaka.
Konto bankowe : bank PKO BP Biznes Partner
numer konta: 24 1020 5226 0000 6902 0235 2425
numer konta w systemie IBAN:
PL 24 1020 5226 0000 6902 0235 2425
BIC(SWIFT) : BPKOPLPW
Odznaka jest wysyłana przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru na wskazany adres, opłata za przesyłkę obciąża kupującego! Wysyłka za pobraniem lub odbiór osobiście po uprzednim telefonicznym uzgodnieniu miejsca i terminu!
WIECZNA WACHTA - Marii Teresy Pasek

Z żalem informujemy o śmierci wieloletniej nauczycielki praktycznej nauki zawodu w Zespole Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu

p. Marii Teresy Pasek.

Pani Teresa Pasek pracowała w Warsztatach Szkolnych TŻŚ ponad 40 lat.

W latach 1984 – 1990 pełniła funkcję zastępcy kierownika warsztatów.

Jako wychowawczyni wielu roczników absolwentów odznaczała się opiekuńczością i dobrocią.

Była jedyną kobietą w męskim gronie pedagogicznym warsztatów. Pełna taktu i kultury osobistej łagodziła, szorstkie czasem, międzyludzkie obyczaje.

Pogrzeb p. Teresy Pasek odbędzie się 25 stycznia 2022 r. o godz. 11.00 na Cmentarzu Grabiszyńskim.

Rodzinie i najbliższym składamy serdeczne wyrazy współczucia.

Absolwenci oraz grono koleżanek i kolegów z b. Zespołu Szkół Zawodowych Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI!


WERNISAŻ WYSTAWY MALARSTWA KATARZYNY POPIŃSKIEJ pt. "Odra rzeka"
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Katarzyny Popińskiej pt. „Odra rzeka”
Udostępnienie 19 stycznia (środa) 2022 roku o godz. 10.00
Wernisaż 9 lutego (środa) 2022 roku o godz. 18.00
W części muzycznej wernisażu:
Adrian Furmanowicz – wiolonczela
Michał Bień – wiolonczela
Prace eksponowane w Galerii Klubu MiL do 19 kwietnia (wtorek) 2022 roku
od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-18.00
w soboty 12.00-18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2022
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia. i Szczęśliwego Nowego Roku 2022!
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.
Dużo zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku życzy:
W imieniu ZARZĄDU STOWARZYSZENIA TŻŚ - Waldemar Rybicki